Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023

Νέα ήττα και δύσκολη η κατάσταση για τον Αριστοτέλη Σκύδρας

Νέα ήττα

Ο Μίλωνας νίκησε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ 3-0 τον μαχητικό Αριστοτέλη Σκύδρας, καθώς στα δύο πρώτα σετ χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλη του την εμπειρία και την αποτελεσματικότητα σε σερβίς, υποδοχή και επίθεση για να λυγίσει τον μαχητικό Αριστοτέλη ο οποίος διατηρήθηκε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς.

Στο 1ο σετ είχε προηγηθεί κλειστό ματς, με μάχη πόντο πόντο αλλά τον Αριστοτέλη να κάνει πιο εύκολα το λάθος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-9 και 14-12 κυρίως με λάθη του Μίλωνα αλλά ο Μίλωνας πίεσε στο σερβίς και με τους Μολίνα, Γιορντάνοφ και Θεοδόση προσπέρασε για το 17-15 και 21-18 με τον άσσο του Νανόπουλου.

Ο άσσος του Μέντεζ και το μπλοκ του Τσέλιου έφερε και πάλι το ματς στα ίσια 23-23. στο 25-25 ο Γιορντάνοφ με επίθεση και ο Φλόρες με λάθος έδωσαν το σετ στον Μίλωνα με 27-25. Ακριβώς ίδια εικόμνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να ισορροπούν σε σκληρές μονομαχίες στο φιλέ και να βαδίζουν πόντο πόντο μέχρι το 26-26. το χαμένο σερβίς του Μέντεζ και το μπλοκ του Χερ στον Τόρες διαμόρφωσαν το 28-26 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Αριστοτέλης πέταξε λευκή πετσέτα και η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε άνετα στη νίκη με 3-0 σετ. Ο Μολίνα σημείωσε 20 πόντους και 17 ο Γιορντάνοφ για τον Μίλωνα. Ο Τόρες με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αριστοτέλη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Σαρακινίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.