Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2023

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ο Αριστοτέλης Σκύδρας

Νίκη ζωτικής σημασίας για τη μάχη της παραμονής πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης, που «λύγισε» τον μαχητικό Αριστοτέλη Σκύδρας στο τάιμ μπρέικ.

Συγκλονιστική ήταν η διακύμανση του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη δυνατή τιμή των 4 πόντων (17-13), με τον Αριστοτέλη να αντιδρά με ένα τρομερό σερί και να παίρνει μάλιστα και το προβάδισμα με 19-21. Το μπλοκ και η υποδοχή των δύο ομάδων βελτιώθηκαν αισθητά με αποτέλεσμα η παράταση του σετ να είναι αναπόφευκτη. Ωστόσο στο τέλος το λάθος των φιλοξενούμενων στην τελευταία υποδοχή ήταν εκείνο που έφερε το σκορ στο 32-30 για το 1-0.

Σταθερά μπροστά στο δεύτερο σετ ο Αριστοτέλης Σκύδρας, που ανέτρεψε το +3 του Πήγασου και προηγήθηκε με 11-14. Οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν στο ματς ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 21-21, όμως η ομάδα της Σκύδρας έφτασε στην ισοφάριση με 25-27.

Τρίτο σετ γεμάτο λάθη από τον Αριστοτέλη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Πήγασος παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πέντε πόντων στα μέσα του σετ (15-10). Οι φιλοξενούμενοι δεν επανήλθαν ποτέ με αποτέλεσμα η ομάδα της Πολίχνης να πάρει τη μέγιστη διαφορά του ματς, (7 πόντοι) 23-16 και εν τέλει το σετ με 25-19 για το 2-1.

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Αριστοτέλης, ο οποίος παρότι βρέθηκε πίσω με με 13-11 έχτισε το δικό του σερί, επενδύοντας στο σερβίς αλλά και τα λάθη του Πήγασου. Το ματς βάδιζε στην ισοπαλία μέχρι το 20-20, όμως η Σκύδρα έφτασε στην ισοφάριση με 22-25 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το ντέρμπι συνεχίστηκε με την... μονιμότητα της ισοπαλίας να διατηρείται συνεχώς και τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγουν με παραπάνω από έναν πόντο στη διαφορά. Στο τέλος ωστόσο, η έδρα του Πήγασου, ήταν εκείνη που ώθησε την ομάδα της Πολίχνης στην νίκη μετά το 15-12.

Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 7 άσσους, 68 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 32-30, 25-27, 25-19, 22-25, 15-12.

Πήγασος Πολίχνης (Ηρακλής Θεοδώρου): Μπαρέτο 10 (7/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ. - 71% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (15/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 63% άριστες), Μίλης 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (11/15 επ., 6 μπλοκ), Προύσαλης, Κανέλος 19 (12/19 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 63% υπ. - 33% άριστες), Πετσιάς, Σακόγλου 4 (4/6 επ.), Κεσεσίδης, Χήρας 1 (1 μπλοκ).

Αριστοτέλης Σκύδρας (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 1 (1 άσσος), Μέντεζ 29 (23/44 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Φλόρες 21 (20/40 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 26% άριστες), Παπαγεωργίου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 24 (22/45 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 29% άριστες), Τσέλιος 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 50% υπ. - 14% άριστες), Σδραυκάκης.