Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2023

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΑΣ Πρόμαχοι - Φίλιππος Γιαννιτσών 2 - 1 / Με ανατροπή την πρόκριση

Δείτε το πλούσιο φωτορεπορτάζ του Γιώργου Καραγιαννίδη για το Aridaia365

Ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στους Προμάχους, όπου ο τοπικός ΑΣ πήρε την πρόκριση στην παράταση, επικρατώντας με σκορ 2-1 του Φίλιππου Γιαννιτσών κι ενώ το 90λεπτο είχε λήξει ισόπαλο με σκορ 1-1.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι θέλουν δουλειά ακόμη για να δείξουν αυτά που θέλουν.

Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν μέτριο με κάπως καλύτερους τους φιλοξενούμενους, που κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, παίρνοντας νωρίς κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 10’ με εκτέλεση πέναλτι του Κυριάκου Παπαδόπουλου, ένα σκορ που έμεινε μεχρι την λήξη του πρώτου 45λεπτου, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιό δυνατά και κατάφεραν να απαντήσουν στο 53’ με τον Χρήστο Καλογιάννη που έφερε το ματς στα ίσα, όμως από τα μέσα του δευτέρου μέρους έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και έτσι δεν υπήρξε νικητής, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τέρμα του Σταύρου Ορτζάνη στο 97’, το οποίο στάθηκε ικανό να τους χαρίσει την πρόκριση, καθώς μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, δεν άλλαξε κάτι.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Τρυψιάνης Αδραμάνης Τσαλκάνης.