Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Εδεσσαϊκός - Μακεδονικός 2 - 0 / Εδεσσαϊκός από ατσάλι

Δείτε το πλούσιο φωτορεπορτάζ του Γιώργου Καραγιαννίδη για το Aridaia365

Ένας ατσάλινος Εδεσσαϊκός επικράτησε με σκορ 2-0 του Μακεδονικού και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό με δυνατές μονομαχίες και αρκετή ένταση, στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 30’ οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα, ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν στο σκορ πριν το ημίχρονο.

Στις αρχές της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπηκαν δυνατά και κατάφεραν να πετύχουν το δεύτερο τέρμα που ήταν καθοριστικό για την νίκη τους, αφού από το 65’ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο και παρότι πίεσαν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι και να αποφύγουν το μοιραίο, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια παληκαρήσια νίκη.

Φάσεις και γκολ:

Στο 12’ δυνατό σουτ του Μπρατσιάνι μόλις άουτ.

Στο 15’ μεγάλη ευκαιρία για τον Μακεδονικό με τον Γαρύφαλλο να σουτάρει άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 27’ σουτ του Τσουκάνη και πολύ καλή απόκρουση του Τεντζέρη.

Στο 30’ κεφαλιά του Σαραγιώτη από κοντά ψηλά άουτ η μπάλα.

Στο 37’ οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με κοντινή προβολή του Σπαρτιάτη μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντόγου.

Στο 48’ σέντρα του Τσουκάνη κοντινή κεφαλιά του Τοπούζη μπλοκάρει ο Τεντζέρης.

Στο 55’ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσουκάνη η μπάλα έγλειψε το δοκαρι του Τεντζέρη.

Στο 56’ ο Ντόγος με ωραία ενέργεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Σπαρτιάτη που με πλασέ έγραψε το 2-0.

Σο 65’ δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Μωυσίδη.

Στο 78’ κεφαλιά του Θεοδωρίδη μόλις άουτ.

Στο 80’ μεγάλη ευκαιρία με τον Κατικαρίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Γουναρίδη, από πλεονεκτική θέση.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Δραγούσης, (Κιλκίς), Βακουφτσής (Σερρών), Μαυρίδης (Κιλκίς).